International Radiator
2002 – 2007 4200-4400 Series
2004 – 2007 F650/750 Super Duty
18.00 Oil Cooler Fan Side
*If oil cooler is needed on Grill Side, please use part: IN40OCGS*
“
International Radiator
2002 – 2007 4200-4400 Series
2004 – 2007 F650/750 Super Duty
18.00 Oil Cooler Fan Side
*If oil cooler is needed on Grill Side, please use part: IN40OCGS*
“
| Model | 4200 Series, 4300 Series, 4400 Series |
|---|---|
| Year-from | 2002 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 2400069, 2504905C91, 2505509C93, 2586048-C92, 2586048C92, 4C4Z8005YA, FLX000757, SRM6125-AT |
| Height | 20.62" |
| Width | 25.00" |
| Depth | 1.75" |
| Inlet | 3.37" |
| Outlet | 3.37" 2.25" Lower Left 2.25" Lower Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
2002 – 2007 4200-4400 Series
2004 – 2007 F650/750 Super Duty
18.00 Oil Cooler Fan Side
*If oil cooler is needed on Grill Side, please use part: IN40OCGS*
“