2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*Can substitute IN7412OC cooler
2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*Can substitute IN7412OC cooler
| Model | 7300 Series, 7400 Series, 7500 Series, 7600 Series, 7700 Series |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2010 |
| Product-oem | 1S180074, 1S180083, 239289, 2507374C91, 2507375C91, 2507457C1, 2586039C91, 2586042C91, 2586073C91, 3A50272D, 3A50786D, 3E10465, 3S10463, 3S50787, 437411S, 5A0672680000, 6400-11ST, 640011ST, 6411, FLX000758, HDC010244, HDC010654, NAV11, S6411, SRM6400-11ST |
| Height | 38.18" |
| Width | 26.5" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2002-2007 International WorkStar 7000 Series
*Can substitute IN7412OC cooler