International Radiator
Fits 1990 – 2001 4700 / 4900 Series
18.00″ Oil Cooler
*AVAILABLE W/CRANK BOX (IN 3972 OC PTO)*
International Radiator
Fits 1990 – 2001 4700 / 4900 Series
18.00″ Oil Cooler
*AVAILABLE W/CRANK BOX (IN 3972 OC PTO)*
| Model | 4700 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1990 |
| Year-to | 2001 |
| Product-oem | 1001995, 1651725-C91, 1651725-C92, 1651725C1, 1651725C91, 1651725C92, 493367C4, 6400-52, 640052, 6452, FLX000727, HDC010233, S6452, SRM1995N |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1990 – 2001 4700 / 4900 Series
18.00″ Oil Cooler
*AVAILABLE W/CRANK BOX (IN 3972 OC PTO)*