International Radiator
Fits 1991 – 2001 4700/4900 Series
Verify if the Top Connection is Flush with the Tank or if it Extends above the Tank for Shroud Clearance
(OEM #’s 04317038, 4317038, AND 232129 ARE NOT FLUSH)
International Radiator
Fits 1991 – 2001 4700/4900 Series
Verify if the Top Connection is Flush with the Tank or if it Extends above the Tank for Shroud Clearance
(OEM #’s 04317038, 4317038, AND 232129 ARE NOT FLUSH)
| Model | 4700 Series, 4900 Series, 4500 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 04317038, 1453224, 1649567C92, 1651726C91, 1651726C92, 1A17906D, 230202, 232129, 2400181, 4317038, 6400-51, 640051, 6450, 6451, CVTU-8194-4, FLX000729, HDC010234, HDC010395, HDC010797, INT51, S6450, S6451, SRM1996N |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1991 – 2001 4700/4900 Series
Verify if the Top Connection is Flush with the Tank or if it Extends above the Tank for Shroud Clearance
(OEM #’s 04317038, 4317038, AND 232129 ARE NOT FLUSH)