International Radiator
Fits 1990 – 2000 3000/3600/3800/4900 Series School Bus
Product OEM
| Model | 3800 Series, 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 0437300S, 1002249, 11C-8798ST, 11C8798, 11C8798ST, 1659054-C91, 1659054-C92, 1659054-C93, 1659054C91, 1659054C92, 1659054C93, 1696919-C2, 1696919-C3, 1696919C1, 1696919C2, 1696919C3, 1697743-C2, 1697743C2, 1697743C3, 2006-3509, 20063509, 2022892-C92, 2022892C92, 2022893C92, 2037786-C92, 2037786C92, 238500, 2505146C1, 3A48119D2, 3A48121D2, 3A8119D2, 437300, 437300S, 45509, 6400-56PH, 640056PH, 6456, 8798, BT-7300, BT7300, CR8500, CVTM-3973-4, CVTM39734, FLX000733, HDC010020, S6456, SRM2249N |
| Height | 31.00" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4900 Series,4800 Series,3800 Series,4700 Series
- 31.00"
- 12.75"
- 2.25"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"




Product Comment
International Radiator
Fits 1990 – 2000 3000/3600/3800/4900 Series School Bus