1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
*FOR OIL COOLER FAN SIDE ORDER IN8078OC*
1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
*FOR OIL COOLER FAN SIDE ORDER IN8078OC*
| Model | 3800 Series, 4100 Series, 4200 Series, 4300 Series, 4400 Series, 4900 Series, 3000 Series, 3600 Series, 7300 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2004 |
| Product-oem | 0437303S, 2006-3507, 20063507, 238516, 2400335, 2502720C1, 2503571C1, 2505159C1, 2505159C2, 2505159C91, 2505159C92, 3527218C91, 3527218C92, 3527218C93, 3S50253, 437303S, 45507, 6400-59, 640059, 6459, CAVTM-8078-4, FLX000731, HDC010004, HDC010584, INT59, RC2351, S6459, SRM2006-3507 |
| Height | 30.37" |
| Width | 12.18" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.25" Bottom Left |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Surge Tanks
International
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-2003 International 1652 Stripped Chassis
*FOR OIL COOLER FAN SIDE ORDER IN8078OC*