2003-2007 International Eagle 9200i-9400i
2003-2007 International Eagle 9900i-ix
2003-2007 International TranStar 8600 Series
2003-2007 International Eagle 9200i-9400i
2003-2007 International Eagle 9900i-ix
2003-2007 International TranStar 8600 Series
| Model | 8600 Series, 9100 Series, 9200 Series, 9400 Series, 9900 Series, PROSTAR |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2010 |
| Product-oem | 2001-3527, 20013527, 239290, 2400601, 2403370, 2505699C91, 2508454-C91, 2508454-C92, 2508454C91, 2508454C92, 2508688C92, 2508694C91, 2585976-C92, 2585976C91, 2585976C92, 2588057C91, 2588058-C91, 2588058C91, 34741, 3580887C91, 3E0099670000, 3E010174000, 3E0115430000, 3S11543, 42002195, 437403S, 45290, 6400-15, 640015, 6415, BT-7123, BT7123, CTVTU-8090-3, FLX000761, HDC010057, HDC010812, NAV15, R2585976, R4200235, RC2397, S6415, S6415F, S6415PA, SRM9214 |
| Height | 33.50" |
| Width | 28.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 International Eagle 9200i-9400i
2003-2007 International Eagle 9900i-ix
2003-2007 International TranStar 8600 Series