1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler
1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 0437199, 1003306, 1003307, 1030104, 2001-1521, 20011521, 239478, 2400166, 437199, 9000-16, 900016, F4HT8005TB, F4HT8009UD, F4HZ8005J, F4HZ8005K, F4HZ88A297E, F4HZ8A297E, F5HT8009ZB, F6HZ8009EK, F7HZ8005K, F7HZ8009BNA, FLX000137, FOR16, HDC010063, S9016, SRK7199 |
| Height | 34.87" |
| Width | 26.12" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler