Caterpillar Radiator
D379
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 223110, S8139 |
| Height | 32.06" |
| Width | 26.25" |
| Depth | 4.06" |
| Inlet | 3.50" (x2) |
| Outlet | Brida |
| Make | Caterpillar |
| Product Type | Radiators |
- Lift Trucks & Equipment
- Radiators
- Caterpillar
- N/A
- 32.06"
- 26.25"
- 4.06"
- 3.50" (x2)
- Brida
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.25"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Hyster
- Hyster
- N/A
Hyster Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
2 bolt on flanges
Each 3.00 diameter
1 – 1/4″ NPT fitting in center
“””
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Mitsubishi
- Mitsubishi
- N/A
Mitsubishi Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 21.50"
- 2.00"
- 1.75" Top Left
- 1.75" Bottom Right
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
12.00 channel
Rails are not interchangeable
“
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Hyster
- Hyster
- N/A
Hyster Forklift Radiator
Fits D187 Model
CORE DIMENSIONS
- 19.25"
- 2.50"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
1 mounting flange
2 brackets
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
GMC
- GMC
- N/A
Generator Radiator
GMC Powerunit
CORE DIMENSIONS
- 25.62"
- 2.12"
- 1.75" Top Center
- 2.00" Bottom Right




Product Comment
Caterpillar Radiator
D379