Caterpillar Radiator
Energy Plant
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | S8168 |
| Height | 40.00" |
| Width | 41.56" |
| Depth | 4.25" |
| Inlet | 3.50"(x2) Top Center |
| Outlet | 4.25" Bottom Right |
| Make | Caterpillar |
| Product Type | Radiators |
- Lift Trucks & Equipment
- Radiators
- Caterpillar
- N/A
- 40.00"
- 41.56"
- 4.25"
- 3.50"(x2) Top Center
- 4.25" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Cat Forklift
- Cat Forklift
- N/A
Caterpillar Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 21.25"
- 2.00"
- 1.75"
- 1.75"
Lift Trucks & Equipment
Radiator Tanks And Parts
Caterpillar
- Caterpillar
- N/A
1 mounting flange
2 brackets
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Nissan
- Nissan
- N/A
Nissan Forklift Radiator
10.00 Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 23.00"
- 2.62"
- 1.75" Top Right
- 1.75" Bottom Right
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
F7 SERIES
10.75″ Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 17.62"
- 2.37"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Bobcat
- Bobcat
- N/A
Bobcat Radiator
Fits 645, 743, 743B & 743DS Models
CORE DIMENSIONS
- 11.37"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00" 1.25" 1.25"
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Toyota
- Toyota
- N/A
Toyota Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.25"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Lift Trucks & Equipment
Radiators
Bobcat
- Bobcat
- N/A
Bobcat Radiator
Fits 443, 443B, 453C, 453D, 453F, 463, 543, 543B, 553, 553C, 553G, & 553F Models
CORE DIMENSIONS
- 9.37"
- 2.62"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" 1.00"
Lift Trucks & Equipment
Radiators
YALE
- YALE
- N/A
Yale Forklift Radiator
CORE DIMENSIONS
- 12.75"
- N/A
- 1.37"Upper Right
- 1.37"LowerLeft




Product Comment
Caterpillar Radiator
Energy Plant