Ford/Sterling Radiator
Product OEM
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 0437102S, 239404, 2400180, 437102, 437102S, 5614, F0HT-8005GD, F0HT8005GD, F0HZ8005C, F3HT-8005BB, F3HT8005BB, F3HZ-8005T, F3HZ8005T, FLX000104, FOHZ-8005C, FOHZ-8005F, FOHZ8005C, FOHZ8005F, FOR74, HDC010082, S5614, SRK7102 |
| Height | 21.87" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- F Series,B Series
- 21.87"
- 28.50"
- 2.00"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Radiators
International
- International
- 3600 Series,3000 Series,3800 Series
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
CORE DIMENSIONS
- 12.125"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"




Product Comment
Ford/Sterling Radiator