1990-1994 Ford F600, F700 & F800
Product OEM
| Model | B Series, F Series |
|---|---|
| Year-from | 1985 |
| Year-to | 1994 |
| Product-oem | 11C-7571ST, 11C7571ST, 2002-1509, 20021509, 239454, 437134, 437134S, 46509, 5600-09ST, 560009ST, 5609, BT-7134, BT7134, F0HT-8005HD, F0HT8005HC, F0HT8005HD, F0HT8005HT, F3HZ8005D, F4HZ-8005A, F4HZ8005A, FLX000122, FOHT8005HC, FOHT8005HD, FOR69, HDC010083, REA42-10239, REA4210239, S5609, SRK7134 |
| Height | 21.87" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Ford
- F Series,B Series
- 21.87"
- 28.50"
- 2.00"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Ford
- Ford
- L Series,Day Cab
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.62"
- 3.50"
- 3.50"
Truck
Volvo
- Volvo
- VN,VNL
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
CORE DIMENSIONS
- 31.12"
- 2.62"
- 3.75"
- 3.75"




Product Comment
1990-1994 Ford F600, F700 & F800