1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler
1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler
| Model | L Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 0437199, 1003306, 1003307, 1030104, 2001-1521, 20011521, 239478, 2400166, 437199, 9000-16, 900016, F4HT8005TB, F4HT8009UD, F4HZ8005J, F4HZ8005K, F4HZ88A297E, F4HZ8A297E, F5HT8009ZB, F6HZ8009EK, F7HZ8005K, F7HZ8009BNA, FLX000137, FOR16, HDC010063, S9016, SRK7199 |
| Height | 34.87" |
| Width | 26.12" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.00" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-1997 Ford Louisville 7000-8500
With Oil Cooler