2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
| Model | Sterling, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 01-23330-001, 0123330001, 1030357, 1SA00158SYS, 222244, 2638, 2AA00070CAC, 4401-1718, 44011718, 80296, 94041, BHT F2186, BHT80296, BHT94041, BHTB6740, BHTD9466, BHTD9467, BHTF2186, D9466, E2638, F2186, FLX010236, FRDAC-3C, FRDAC3C, SRMFR3C, VAB1030357, X-FL3C, XFL3C |
| Height | 27.75" |
| Width | 14.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting