Freightliner Charge Air Cooler
Freightliner Condor
Product OEM
| Model | Condor |
|---|---|
| Year-from | 2009 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 01-27978-001, 0127978001, 3E10170, A05-20668-005, A0520668005 |
| Height | 26.18" |
| Width | 26.18" |
| Depth | 2.50" |
| Inlet | 3.75" |
| Outlet | 3.75" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Freightliner
- Freightliner
- N/A
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
CORE DIMENSIONS
- 23.37"
- 2.75"
- 3.93" Flange
- 3.93" Flange
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- WG
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
CORE DIMENSIONS
- 26.06"
- 2.00"
- N/A
- N/A




Product Comment
Freightliner Charge Air Cooler
Freightliner Condor