Freightliner Radiator
1992 – 2002 FLD120/FLD132 & Freightliner Classic XL w/ Steel Bolt on Tanks and a Metal Reservoir on Top
CAC-FL2C/FL2C-MAX
Condenser-40607
Freightliner Radiator
1992 – 2002 FLD120/FLD132 & Freightliner Classic XL w/ Steel Bolt on Tanks and a Metal Reservoir on Top
CAC-FL2C/FL2C-MAX
Condenser-40607
| Model | Classic, FLD120, FLD132 |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 2400141, 1AC00035R, 1AC00035S, 2101-1701, 21011701, 239311, 310011T, 3AC00022SP, 437368, 8000-21BT, 800021BT, A05-12800-001, A05-12800-002, A05-12800-004, A05-16366-001, A05-16366-004, A0512800001, A0512800002, A0512800004, A0516366001, A0516366004, EXO-11F934801, EXO11F934801, EXO15934801, FRE21, HDC010005, HDC010380, SRM5603 |
| Height | 37.00" |
| Width | 31.87" |
| Depth | 3.00" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" 2.50" Upper Left 3.00" Lower Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
1992 – 2002 FLD120/FLD132 & Freightliner Classic XL w/ Steel Bolt on Tanks and a Metal Reservoir on Top
CAC-FL2C/FL2C-MAX
Condenser-40607