Freightliner Radiator
2002 – 2007 Columbia Series
Inlet upper right side position 4
Outlet lower left side position 2
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
Freightliner Radiator
2002 – 2007 Columbia Series
Inlet upper right side position 4
Outlet lower left side position 2
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2002 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 0519870016, A05-19870-016, A0519870016, 05-19870-016, 2001-1715, 20011715, 239137, 239368, 2400122, 2400137, 376761571, 43044, 437360, 437360S, 8000-19, 8000-19ST, 800019, 8019, 93060, 98476, 98478, A05-19870-001, A9450, bht u3932002, BHT-U383932-001, BHT93060, BHT98476, BHT98478, BHTA9450, BHTE3831, BHTE7238, BHTU383932001, BHTU3932001, E3831, E3832, E7238, FRE19, HDC010651, LH-FR-0003, LHFR0003, RC2381, S8019, S8019PA, U3700001, U383932, U383932001, U3932001, X8019 |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
2002 – 2007 Columbia Series
Inlet upper right side position 4
Outlet lower left side position 2
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613