41.75″ x 30.62″ x 2.00″
Inlet: 2.50″ Top Left
Outlet: 2.50″ Bottom Right
*Must replace Radiator Mount (Part # Rad Mount) when replacing radiator or warranty is void*
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
41.75″ x 30.62″ x 2.00″
Inlet: 2.50″ Top Left
Outlet: 2.50″ Bottom Right
*Must replace Radiator Mount (Part # Rad Mount) when replacing radiator or warranty is void*
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613
| Model | Century, Columbia |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 41.75" |
| Width | 30.62" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Powercool |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
41.75″ x 30.62″ x 2.00″
Inlet: 2.50″ Top Left
Outlet: 2.50″ Bottom Right
*Must replace Radiator Mount (Part # Rad Mount) when replacing radiator or warranty is void*
CAC-FL5L2 / FL5L2-MAX
Condenser-40613