Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””
Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””
| Model | Condor |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 1A19747, 239286, 2400146, 3A51449, 3A51449G, 3S51462G, 437386S, 8000-38ST, 800038ST, 8038, A05-20667-002, A05-20667-003, A05-20668-001, A05-20668-005, A05-20668-009, A05-20668-011, A0520667002, A0520667003, A0520668001, A0520668005, A0520668009, A0520668011, CTVTU-8269-3, FRE38, HDC010144, MOD3A51449G, MOD3S51462G, S8038 |
| Height | 41.00" |
| Width | 28.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2004 Freightliner Condor
8.25 x 8.25″ Crank Box
Industrial Flat Fin Increase Strength
“””