Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”
Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”
| Year-from | 1999 |
|---|---|
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 1003451, 1040071, 1040078, 1102073, 239170, 2400016, 3100-09, 310009, 437400S, 82933, CTVTX82933, FRE09, SRK7182-SPL, VAB1003451, VAB1040071, VAB1040078, VAB1102073 |
| Height | 35.12" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.00" Upper Right |
| Outlet | 2.00" Lower Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Motorcoach Custom Chassis
“Customer must solder original channels onto radiator”