Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, & Acterra Models
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*
Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, & Acterra Models
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*
| Model | M2, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 239130, 437261S, 74683, 74689, 8000-53, 800053, 8053, 91642, 91655, 91663, 94041, 94042, B9696, B9705, BHT74683, BHT74689, BHT91642, BHT91655, BHT91663, BHT94041, BHT94042, BHTB9696, BHTB9705, BHTD2346, BHTD9454, BHTP5943001, BT8185, CVTM81853, D2346, D9454, FRE41, HDC010132, P5943001, S8053, S8053PA |
| Height | 31.62" |
| Width | 26.12" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, & Acterra Models
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*