John Deere Radiator Core
Product OEM
| Model | John Deere |
|---|---|
| Year-from | 1970 |
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 17.50" |
| Width | 18.50" |
| Depth | 2.81" |
| Make | John Deere |
| Product Type | Cores |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
Allis Chalmers
- Allis Chalmers
- N/A
Allis Chalmers Radiator
Fits Model 7030, 7040, 7045, 7050, 7060
14.00 Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 24.62"
- 3.50"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 410B, 410C, 410D, 415B, & 510B Models
CORE DIMENSIONS
- 21.00"
- 2.75"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Radiator
Fits 1896 & 2096 Tractor Models
CORE DIMENSIONS
- 22.75"
- 3.50"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits 265 & 255 Gas Models
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 1.50" Top Right
- 1.50" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Series 585, 595, 895, 686, 695, 885
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 3.12"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Right 1.75" Top Right 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Radiator
Fits 4210, 4230, and 4240 Series
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 2.75"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits 255 & 265 Models
10.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 1.50" Top Right
- 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.75"
- 2.25"
- 1.75" Top Center
- 1.50" Bottom Left





Product Comment
John Deere Radiator Core