2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA
| Model | Workstar |
|---|---|
| Year-from | 2010 |
| Year-to | 2013 |
| Product-oem | 1040301, 1040301-FS, 1040301FS, 3852265F97 |
| Height | 45.625" |
| Width | 34.75" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2011-2013 International WorkStar 7000 Series
High Temp & Low Temp Radiator Mod pack
Low Temp rad # IN36EGR-PA