International Radiator
Fits 1994 – 2003 4700 – 4900 Series
18″ Oil Cooler Fan Side
Product OEM
| Model | 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 11755S, 11C8827, 1697222-C1, 1697222C1, 1697327-C1, 1697327C1, 1699560-C2, 1699560C1, 1699560C2, 1A17360G, 1A17883D, 2004194-C91, 2004194C91, 2004694-C91, 2004694C1, 2004694C91, 2006-3508, 20063508, 238510, 2502718C2, 3225, 3503906-C91, 3503906C91, 3509060-C91, 3509060C91, 3527216C91, 3527216C92, 3A48871D, 437310, 437310S, 45508, 6400-58PH, 640058PH, 6458, 8827, BT-7310, BT7310, C699560-C1, CAVTM-3974-4, CAVTM39744, CR8510, FLX000734, HDC010010, HDC010590, INT58, RC2350, S6458, SRM2250N |
| Height | 31.00" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- International
- 4800 Series,4700 Series,4900 Series
- 31.00"
- 12.75"
- 2.25"
- 2.50" Top Center
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
- Crane Carrier
- N/A
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
CORE DIMENSIONS
- 19.00"
- 2.00"
- 4.00 "
- 4.00"
Truck
GMC
- GMC
- KODIAK,TOPKICK
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
CORE DIMENSIONS
- 26.25"
- 1.75"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right




Product Comment
International Radiator
Fits 1994 – 2003 4700 – 4900 Series
18″ Oil Cooler Fan Side