International Radiator
2004-2009 5000, 5500, 5500i, 5600, 5600i, 5900, 5900i Series, Thomas Bus
CAC-NV7D/NV7D-MAX
International Radiator
2004-2009 5000, 5500, 5500i, 5600, 5600i, 5900, 5900i Series, Thomas Bus
CAC-NV7D/NV7D-MAX
| Model | 5000 Series, 5500 Series, 5500i Series, 5600 Series, 5600i Series, 5900 Series, 5900i Series |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2009 |
| Product-oem | 052080067, 1S180035, 1S180056, 1S180138, 239177, 2509095C92, 2509893C91, 2509894C91, 2509895C1, 2509895C2, 2509895C92, 2592370C92, 3E0100670000, 3E0113440000, 3S10067, 3S11344, 437306S, 52080067, 6400-16ST, 640016, 640016ST, 6418, BT-8236, BT8236, CTVTM-8236-3, FLX000784, HDC010240, NAV18, S6418, S6418PA, SRM9215 |
| Height | 29.37" |
| Width | 32.12" |
| Depth | 2.25" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
2004-2009 5000, 5500, 5500i, 5600, 5600i, 5900, 5900i Series, Thomas Bus
CAC-NV7D/NV7D-MAX