International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*
International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*
| Model | 4700 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1994 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 2006-3524, 20063524, 2025821C93, 238566, 437308S |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits 1978 – 1993 4700, 4900, & 8000 Series
18.00″ Oil Cooler Fan Side
Sharp 90 Degree outlet angles out (2.50″ diameter) and is 3.00″ in
*For connection 6.00″ in use IN 3975OC*