1988-1992 Peterbilt 379
Low Flow Radiator
1988-1992 Peterbilt 379
Low Flow Radiator
| Model | 357, 377, 378, 379 |
|---|---|
| Year-from | 1988 |
| Year-to | 1992 |
| Product-oem | 07-05676A001, 0705676A001 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 4.00" Flanged |
| Outlet | 1.25" Top Left 1.25" Bottom Right |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1988-1992 Peterbilt 379
Low Flow Radiator