2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2 tubes on 1/2″ centers
“””
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2 tubes on 1/2″ centers
“””
| Model | 387 |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 07-06657-A055, 07-06657-A061, 07-06657A055, 07-06657A061, 0706657A055, 0706657A061, 1A19618, 1A19654, 239132, 8286, HDC010347, PB387, PET15, S8286 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 3.50" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Lower Middle |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Kenworth
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
FF Core with 1/2 tubes on 1/2″ centers
“