Peterbilt Charge Air Cooler
Two sections – Each Measure 11 1/4″
Peterbilt Charge Air Cooler
Two sections – Each Measure 11 1/4″
| Model | 320 |
|---|---|
| Year-from | 1992 |
| Year-to | 2002 |
| Product-oem | 05-17337, 05-17629, 0517337, 0517629, 17R938201, 1E3445, 222103, 374123A, 441215, BTC-1091, BTC1091, C-PB23A, CA2103, CAC091, CB-PB23A, CBPB23A, CPB23A, HDH010236, IE 3445, PEDAC-23A, PEDAC23A, PET17705, SRMPB23A |
| Height | 36.00" |
| Width | 29.40" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 3.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Peterbilt |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Peterbilt Charge Air Cooler
Two sections – Each Measure 11 1/4″