1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 2006 |
| Product-oem | 1050017, 1050129, 20461073, 42603, 8084447 |
| Height | 35.31" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1998-2003 Volvo VN & VNL
2006 Volvo VT Series
Cooling ModuleVolvo VN 2200
2375 VG 73 – Radiator
WGM30C – Charge Air Cooler
41615 – A/C Condenser
*Available plastic/aluminum construction only*
**Customer must reuse their drain plug (petcock)