2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)
| Model | VN, VNL, CXN |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1003593A, 1050094, 2001-4605, 20014605, 203001, 20984819, 8040, HDC010142, LHVO0004, S8040, VOL40, 1003592, 1003593, 20991685, 21129347, 21129519, 437393S, 7300-12ST, 730012ST, 7312, CHN613, LH-VO-0004, MAC21129347, RC2364, S7312, S8040F, X8040F |
| Height | 35.31" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Mack, Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Surge Tanks
International
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2008 Volvo VN Series With Oil Cooler Plastic & Aluminum
2005-2007 Mack CXN Vision
CAC-WGM30E / WGM30E-MAX
Condenser-41615
**Customer must reuse their drain plug (petcock)