Freightliner Radiator
Fits 2008 – Present Cascadia/Sterling
Product OEM
| Model | Cascadia, Sterling |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2012 |
| Product-oem | 1A0201220012, A05-26614-032, A0526614032 |
| Height | 38.87" |
| Width | 38.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- Cascadia,Sterling
- 38.87"
- 38.00"
- 2.12"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- C500B
CORE DIMENSIONS
- 41.25"
- 3.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left




Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2008 – Present Cascadia/Sterling