2002-2007 Volvo VHD Series
2006-2007 Mack CT-CTP Granite With Oil CoolerPlastic & Aluminum
2002-2007 Volvo VHD Series
2006-2007 Mack CT-CTP Granite With Oil CoolerPlastic & Aluminum
| Model | 2235 LONG, 2402 LONG, VHD |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 1003550, 1003574, 20461075, 1003574A, 1102246-B, 2001-4606, 20014606, 20498128, 5032801, 8000-43, 8000-43ST, 800043, 800043ST, 8043, HDC010076PA, REA42-10216, REA4210216, S8043PA, X8043, X8043F |
| Height | 34.62" |
| Width | 35.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Volvo |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2002-2007 Volvo VHD Series
2006-2007 Mack CT-CTP Granite With Oil CoolerPlastic & Aluminum