Volvo Radiator
2001 – 2003 Volvo Bus 7550
Volvo Radiator
2001 – 2003 Volvo Bus 7550
| Year-from | 2001 |
|---|---|
| Year-to | 2003 |
| Product-oem | 3MF5490M |
| Height | 35.37" |
| Width | 28.44" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Volvo |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Volvo Radiator
2001 – 2003 Volvo Bus 7550