1996-2007 Autocar Expeditor WX
With Framework
With PTO
1996-2007 Autocar Expeditor WX
With Framework
With PTO
| Model | Autocar |
|---|---|
| Year-from | 2001 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 1003163, 1040025, 1040200, 2401038, 3086341, 3133849, 8000-79, 800079, A2000007-001, A2000007001, A2000012-001, A2000012001, CVTU82825 |
| Height | 38.00" |
| Width | 28.00" |
| Depth | 3.12" |
| Inlet | 3.62" |
| Outlet | 3.62" 2.25" Top Right 2.50" Bottom Left |
| Make | Volvo |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1996-2007 Autocar Expeditor WX
With Framework
With PTO