Volvo Charge Air Cooler
Bar and Plate Design
Product OEM
1664351,1542735,C-WGM31J,CWGM31J
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 1542735, 1664351, C-WGM31J, CWGM31J |
| Height | 29.12" |
| Width | 30.25" |
| Depth | 2.62" |
| Inlet | 2.81" |
| Outlet | 3.37" Flange |
| Make | Volvo |
Related Part
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
- International
- 7300 Series,4400 Series,4300 Series,4200 Series,4100 Series,7400 Series,7500 Series,7600 Series,7700 Series
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
CORE DIMENSIONS
30.50"
- 12.625"
- 2.00"
- 2.50" Top Center
- 2.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Kenworth
- Kenworth
- N/A
Kenworth Radiator
Fits T400B/T450B/T600/T800
*Available only in Solder On Tanks*
CORE DIMENSIONS
31.50"
- 27.43"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- 35,002,500
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
CORE DIMENSIONS
35.82"
- 15.51"
- 2.25"
- 3.75"
- 3.75"
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
N/A
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
28.75"
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- CS300,MS Model,CS200
1995-2001 Mack Midliner
CORE DIMENSIONS
25.06"
- 22.375"
- 2.00"
- 2.00" Top Left
- 2.50" Bottom Left
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
39.37"
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A



Product Comment
Volvo Charge Air Cooler
Bar and Plate Design