2003-2007 Bluebird All American Rear Engine (A3RE)
Product OEM
| Model | A3RE |
|---|---|
| Year-from | 2003 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 0010513, 01843184, 1030166, 1030166DS, 1040027, 1040027HS, 222225, 441263, BLU13101, BTC-1124C, BTC1124C, FLX10611, SRMVOL31B-SPL |
| Height | 29.00" |
| Width | 23.50" |
| Depth | 2.75" |
| Inlet | 4.00" |
| Outlet | 4.00" |
| Make | Blue Bird |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Bus & motor home
Motor Homes
- Motor Homes
- N/A
Motor Home Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 18.50"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 20.31"
- 3.12"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 17.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Radiators
Spartan
- Spartan
- N/A
Spartan Motor Home Radiator
18.00 Oil Cooler
Customer Solder OEM Brackets to Tank
“
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right
Bus & motor home
Flexliner
- Flexliner
- N/A
Flexliner Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 20.18"
- 3.00"
- 4.00"
- 4.00"
Bus & motor home
Cardinal
- Cardinal
- N/A
Cardinal Bus Charge Air Cooler
Call for Availability
CORE DIMENSIONS
- 25.87"
- 2.50"
- 3.50"
- 4.00"
Bus & motor home
Marmon
- Marmon
- N/A
Marmon Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 25.47"
- 2.75"
- 4"
- 4"
Bus & motor home
Renault
- Renault
- N/A
Renault Bus Charge Air Cooler
CORE DIMENSIONS
- 18.75"
- 2.75"
- N/A
- N/A





Product Comment
2003-2007 Bluebird All American Rear Engine (A3RE)