1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
| Model | C Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 05-18099-000, 0518099000, 1003483, 1003492, 1040094, 239347, 437211S, 734348, 9000-21ST, 900021ST, 9021, 96101401, A05-17766-00, A05-18099-000, A051776600, A0518099000, FLX000148, HDC010107, S9021, SRK7211, VAB1003483, VAB1003492 |
| Height | 29.31" |
| Width | 25.18" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
GMC
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER