1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model
1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model
| Model | A Series, L Series, S Series |
|---|---|
| Year-from | 1996 |
| Year-to | 1998 |
| Product-oem | 1003298, 1030097, 1040001, 1040145, 1050056, 1050069, 1101896, 1102224, 11C-9201AL, 11C-9201ST, 11C9201AL, 11C9201ST, 1220405, 2001-4114, 20014114, 239492, 2400173, 437207S, 46097, 9000-23ST, 900023ST, 9023, BT-7207, BT7207, F6HT-8009HC, F6HT8009HC, F6HT8009HE, F6HZ8005PA, F8HT-8009HA, F8HT8009HA, FLX000143, FOR23, HDC010033, HDC010645, J1003298, REA42-10050, REA4210050, S9023PA, SRK7207, VAB1101896, VAB1102224, VAL1040001M, VAL1050056, VAL1050069, VAL1102224, VAL1220405, X9023 |
| Height | 37.31" |
| Width | 34.68" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Upper Left |
| Outlet | 2.50" Lower Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1997-1998 Ford AeroMax – Louisville 9000 Series
1999-2004 Sterling A – L Line 9000 Series Y Model