1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER
| Model | C Series |
|---|---|
| Year-from | 1991 |
| Year-to | 1999 |
| Product-oem | 05-18099-000, 0518099000, 1003483, 1003492, 1040094, 239347, 437211S, 734348, 9000-21ST, 900021ST, 9021, 96101401, A05-17766-00, A05-18099-000, A051776600, A0518099000, FLX000148, HDC010107, S9021, SRK7211, VAB1003483, VAB1003492 |
| Height | 29.31" |
| Width | 25.18" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 2.00" Top Left 2.00" Bottom Right |
| Make | Ford |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1990-1997 Ford Cargo Cabover
1998-2007 Freightliner Cargo
FC70-FC80 F Model With Oil Cooler
Use OEM frame brackets
• The frame work does not bolt to the tank, MUST SOLDER