1995-2002 International 4700-4800-4900
6″ x 6″ Crank Box
PTO Hole
*Does not have an Oil Cooler*
1995-2002 International 4700-4800-4900
6″ x 6″ Crank Box
PTO Hole
*Does not have an Oil Cooler*
| Model | 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1995 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 122840081A1, 2006-3526, 20063526, 2007804C92, 2007814C93, 238581, 2503571-C1, 2503571-C2, 2503571C1, 2503571C2, 437309S, 6400-65, 640065, G12004707101, HDC010229, INT75, INT76 |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.3125" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1994 – 2004 Dodge Ram 2500/3500 Available in Powermax
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-2002 International 4700-4800-4900
6″ x 6″ Crank Box
PTO Hole
*Does not have an Oil Cooler*