2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*
| Model | 387 |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2007 |
| Product-oem | 07-06657-A038, 07-06657-A055, 07-06657-A061, 07-06657A055, 07-06657A061, 0706657A038, 0706657A055, 0706657A061, 1A19618, 1A19654, 239132, 42002334, 8286, HDC010347, PB387, PET15, S8286 |
| Height | 36.25" |
| Width | 34.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Left |
| Outlet | 3.00" Bottom |
| Make | Peterbilt |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Crane Carrier
Various Oshkosh & Advanced Mixers Charge Air Cooler
**Available Re-core Only**
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Volvo
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2004-2007 Peterbilt 387
*Outlet is Offset on Drivers Side*