Ford Agricultural Radiator
1979-1992
Product OEM
| Year-from | 1970 |
|---|---|
| Year-to | 1970 |
| Product-oem | 219780, 83916415, 83916894, 83918041, 863531508, C5NN8005N, C7NN8005E, D6NN8005B |
| Height | 17.75" |
| Width | 17.50" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 4.50" |
| Outlet | 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right |
| Make | Ford Ag |
| Product Type | Radiators |
- Agricultural
- Radiators
- Ford Ag
- N/A
- 17.75"
- 17.50"
- 2.00"
- 4.50"
- 4.00" 1.50" Top Left 1.75" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 1850, 1950, 1950N, 2155, & 235 Models
CORE DIMENSIONS
- 18.18"
- 2.75"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Series 585, 595, 895, 686, 695, 885
CORE DIMENSIONS
- 17.50"
- 3.12"
- 2.25" Top Right
- 2.25" Bottom Right 1.75" Top Right 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 420 Model
CORE DIMENSIONS
- 15.31"
- 2.12"
- 2.00" Top Right
- 2.00" Bottom Left 1.50" Top Center 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Massey Ferguson
- Massey Ferguson
- N/A
Massey Ferguson Radiator
Fits the 160UK, 178, 185, 188, 261 Models
CORE DIMENSIONS
- 15.12"
- 2.12"
- N/A
- N/A
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits the JD400, JD401, JD480, 300B, 301A, 302, 302A, 400, 401, 401B, 401C, 480, 1520, 1830, 2020, 2030, 2030 German, 2120, 2130, 2440, 2630, 2640 Models
CORE DIMENSIONS
- 13.75"
- 2.75"
- 4.00"
- 4.00"
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
CORE DIMENSIONS
- 18.75"
- 2.25"
- 1.75" Top Center
- 1.50" Bottom Left
Agricultural
Radiators
Case
- Case
- N/A
Case Agricultural Radiator
Fits 590 Turbo
CORE DIMENSIONS
- 20.12"
- 4.00"
- 1.75" Top Right
- 2.25" Bottom Right
Agricultural
Radiators
John Deere
- John Deere
- N/A
John Deere Radiator
Fits 420 & 430 w/ Short Neck
CORE DIMENSIONS
- 15.62"
- 1.62"
- 2.50" Top Center
- 2.00" Bottom Left




Product Comment
Ford Agricultural Radiator
1979-1992