2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting
| Model | Sterling, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 2638, 80296, B6740, BHT80296, BHTB6740, BHTD3032, D3032, E2638, HDH010535, X-FL3D, XFL3D |
| Height | 27.75" |
| Width | 14.00" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 3.50" |
| Outlet | 3.5" |
| Make | Freightliner |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Truck
Radiators
Mack
1995-2001 Mack Midliner
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1993 – 1996 4100 – 4400/7300 – 7700 Series
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
2003-2007 Freightliner M2 106
2004-2006 Thomas Built Bus SAF-T-LINER Rear Engine
Must Verify Measurements and Mounting