1995-2002 International 4700-4800-4900 Full Core
Oil cooler fan side
1995-2002 International 4700-4800-4900 Full Core
Oil cooler fan side
| Model | 4700 Series, 4800 Series, 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 1995 |
| Year-to | 2005 |
| Product-oem | 2007805C92, 2007815-C93, 2007815C93, 238580, 6400-66, 640066, 6469, FLX000741, HDC010225, HDC010228, S6454PTO, S6469, SRM2847N-CB |
| Height | 29.75" |
| Width | 26.3125" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Center |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Truck
Radiators
Western Star
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
Truck
Ford
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
International
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
1995-2002 International 4700-4800-4900 Full Core
Oil cooler fan side