International Radiator
Fits Bluebird/School Bus
Half Core Radiator
18.00″ Oil Cooler Fan Side
*Old number IN8193A *
International Radiator
Fits Bluebird/School Bus
Half Core Radiator
18.00″ Oil Cooler Fan Side
*Old number IN8193A *
| Model | 4900 Series |
|---|---|
| Year-from | 2008 |
| Year-to | 2009 |
| Product-oem | 0316727, 11C9211, 1697762C91, 1697810C91, 1697810C92, 1A16727, 2200096091, 238545, 2501635C91, 2501635C92, 316727, 3A445826, 3A46556G, 3A4812301, 3A48123D3, 437328, 6479, FLX000778, HDC010397, HDC010610, S6479, SPR28954, SRK7328 |
| Height | 31.00" |
| Width | 12.75" |
| Depth | 2.00" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | International |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Surge Tanks
International
Truck
Freightliner
Freightliner Charge Air Cooler
ALF385A
Available in Recore Only
Truck
Volvo
2006-2010 Volvo VT Series
2007-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
2009-2014 Mack TD713 Titan Series
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
International Radiator
Fits Bluebird/School Bus
Half Core Radiator
18.00″ Oil Cooler Fan Side
*Old number IN8193A *