Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, Acterra Models
Frame Work Included
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*
Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, Acterra Models
Frame Work Included
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*
| Model | M2, Acterra |
|---|---|
| Year-from | 2006 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 239130, 437261S, 74683, 74689, 8000-53, 800053, 8053, 91642, 91655, 91663, 94041, 94042, B9696, B9705, BHT74683, BHT74689, BHT91642, BHT91655, BHT91663, BHT94041, BHT94042, BHTB9696, BHTB9705, BHTD2346, BHTD9454, BHTP5943001, BT8185, CVTM81853, D2346, D9454, FRE41, HDC010132, HDC010547, P5943001, S8053F, S8053PA |
| Height | 31.62" |
| Width | 26.12" |
| Depth | 1.87" |
| Inlet | 2.00" Top Right |
| Outlet | 2.00" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Osh Kosh
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
Truck
Ford
Ford Charge Air CoolerFord L9000 Day Cab up to 1994
Truck
Surge Tanks
International
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
GMC
Chevy/GM Charge Air Cooler
Fits Topkick, Kodiak
Truck
Radiators
International
1994-2002 International 4700-4800-4900 Half Core. (Side By Side)
2001-2004 International CE Bus
Oil Cooler on Grill Side
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner Radiator
Fits Freightliner M2, MM, Acterra Models
Frame Work Included
*OEM Number BHT74683 Must Verify Connection Location. If Connections are Opposite use Part Number FR8316WF*