Freightliner/Sterling Radiator
Fits 2007 – 2011 Columbia, Cascadia with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
*Customer must match picture and verify oil cooler*
“
Freightliner/Sterling Radiator
Fits 2007 – 2011 Columbia, Cascadia with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
*Customer must match picture and verify oil cooler*
“
| Model | Cascadia, Columbia, Sterling |
|---|---|
| Year-from | 2007 |
| Year-to | 2011 |
| Product-oem | 05-26615-020, 0526615020, 1A0201190020, A05-26615-020, A0526615020, 239159, 3E0118600004, 437243S, 8000-47, 8000-47ST, 800047, 800047ST, 8047, 8273, CTAVT-8273, FRE54, HDC010137, HDC010801, S8047, S8047PA, SRM8047 |
| Height | 41.62" |
| Width | 38.00" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Kenworth
Truck
Dodge
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
Truck
Radiators
Mack
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
Truck
Radiators
International
2008-2010 International PayStar 5000 Series
Truck
Ford
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
Truck
Radiators
Volvo
1990 Volvo W Series (WAH, WCA, WG, WH & WIA)Low Flow Radiator
Truck
Radiators
Freightliner
Freightliner Radiator
2001 Sterling Acterra
Freightliner School Bus Chassis
18.00″ Oil Cooler
Must re-use O.E. brackets
Select at least 2 products
to compare
Product Comment
Freightliner/Sterling Radiator
Fits 2007 – 2011 Columbia, Cascadia with Mercedes Engine
12.00 Oil Cooler
*Customer must match picture and verify oil cooler*
“