Freightliner Radiator
2007 FL106/Sterling Acterra
18.00″ Oil Cooler
*Customer must match picture and verify oil cooler*
Product OEM
| Model | M2 Business Class |
|---|---|
| Year-from | 2004 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 239190, 437241S, 8000-30, 8000-30ST, 800030, 800030ST, 8030, BHTD5968, BHTD5969, BHTF1578, BHTF1580, BHTF1582, BHTF2087, D5968, D5969, F1578, F1580, F1582, F2087, FRE30, HDC010148, S8030, S8030PA |
| Height | 34.00" |
| Width | 27.12" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.00" Top Left |
| Outlet | 2.00" Bottom Right |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- M2 Business Class
- 34.00"
- 27.12"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.00" Bottom Right
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Radiators
Volvo
- Volvo
- VNL,VN
2008-2015 Volvo VN Series
2008-2015 Mack CXU Vision
With Framework
With Oil Cooler
CORE DIMENSIONS
- 35.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Left
- 2.50" Bottom Right
Truck
Surge Tanks
International
- International
- N/A
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FL80,FL90,FL50,FL60,FL70,MB70
Freightliner Radiator
Fits FL50 – 90 Series
PTO crank box
18.00 Oil Cooler
“
CORE DIMENSIONS
- 24.50"
- 2.12"
- 2.00" Top Left
- 2.25" Bottom Right
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins,Dodge w/ 6.7L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
2003 – 2007 5.9L Cummings
2007 – 2008 6.7L Cummings
CORE DIMENSIONS
- 24.68"
- 2.20"
- 3.00"
- 3.00"
Truck
Dodge
- Dodge
- Dodge w/ 5.9L Cummins
Dodge Charge Air Cooler
1992 – 1993 Dodge with 5.9L Cummins
RECORE ONLY
CORE DIMENSIONS
- 12.87"
- 1.62"
- 2.50"
- 2.50"
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Western Star
- Western Star
- 4900 Series
2001-2007 Western Star 4900 WA-WB Models
CORE DIMENSIONS
- 34.37"
- 2.00"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Right




Product Comment
Freightliner Radiator
2007 FL106/Sterling Acterra
18.00″ Oil Cooler
*Customer must match picture and verify oil cooler*