Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2008 Condor
Product OEM
| Model | Condor |
|---|---|
| Year-from | 2000 |
| Year-to | 2008 |
| Product-oem | 239188, 437258S, 70988, 8000-28ST, 8028, A05-19219-000, A05-19219-002, A05-19220-000, A0519219000, A0519219002, A0519220000, BHT70988, FLX000205, FRE28, HDC010150, S8028, SRK7116-SPL |
| Height | 41.00" |
| Width | 27.50" |
| Depth | 2.12" |
| Inlet | 2.50" Top Right |
| Outlet | 2.50" Bottom Left |
| Make | Freightliner |
| Product Type | Radiators |
- Truck
- Radiators
- Freightliner
- Condor
- 41.00"
- 27.50"
- 2.12"
- 2.50" Top Right
- 2.50" Bottom Left
ADDITIONAL PARTS YOU MAY NEED
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1990-1994 Ford Louisville 7000-8500
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
GMC
- GMC
- C7000,C6000,C5500,C70,C60
GMC Radiator
1997 – 1998 Kodiak
7.00c.l.- 6 plate oil cooler in left tank
cross flow radiator
Metal Tanks
“
CORE DIMENSIONS
- 25.37"
- 1.37"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Osh Kosh
- Osh Kosh
- N/A
Osh Kosh Radiator
Fits Safari Motorhomes
CORE DIMENSIONS
- 26.12"
- 2.25"
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
International
- International
- 8100 Series
International Radiator
Fits 1990 – 1992 8100 Series
with Cummins Low Flow Engine Cooling System
Must re-use O.E. Frame Brackets
O.E. Frame Must Solder Back On
*Available in Solder on Not Bolt on*
CORE DIMENSIONS
- 26.31"
- 2.25"
- 4.00"
- 4.00" 1.00" Bottom Right 1.25" Bottom Left
Truck
Radiators
Mack
- Mack
- MS Model,MIDLINER,CS300
Mack Radiator
Fits 1995 – 2001Mack Midliner
*Available in Solder On Only*
CORE DIMENSIONS
- 22.375"
- 2"
- 4.00"
- 4.00"
Truck
Radiators
International
- International
- N/A
2008-2010 International PayStar 5000 Series
CORE DIMENSIONS
- N/A
- N/A
- N/A
- N/A
Truck
Radiators
Freightliner
- Freightliner
- FLD112,FLD106
Freightliner Radiator
FLD 112, 120 (under 425HP)
CAC-FL5A
Condenser-40613
CORE DIMENSIONS
- 27.50"
- 2.25"
- 2.50" Upper Left
- 2.50" Lower Right
Truck
Ford
- Ford
- L Series
1992-1993 Ford AeroMax-Louisville 9000 Series
With Condenser & Oil Cooler Mounts
CORE DIMENSIONS
- 26.87"
- 1.50"
- N/A
- N/A




Product Comment
Freightliner Radiator
Fits 2000 – 2008 Condor